Чи скасують в Україні неробочий день 8 березня?

Дата публікації Дата публікації: 04.03.2024
Відредактовано Відредактовано: 04.03.2024
Час читання Час читання: 7
переглядів 0 переглядів

В статті ми звернемо увагу на офіційні джерела, щоб розглянути можливу зміну дати Дня Жінок в Україні, а також з'ясуємо, чи варто взагалі очікувати такої події. У разі перенесення свята, будемо розглядати варіанти нового дня відпочинку. При цьому, слідуючи історичній лінії з 1857 року, ми проаналізуємо, яким чином формувалося це свято і в який момент його характер змінився з бойового настрою на оспівування краси та весни.

Чи скасують 8 березня,

Якщо люди мовчать, то наш обов'язок підняти свій голос на захист наших ідеалів.

Клара Цеткін

Історія 8 березня

Згідно з офіційною версією, восьмий день березня увійшов в історію в 1857 році, коли робітниці текстильних фабрик Нью-Йорка промарширували вулицями, вимагаючи зрівняти оплату їхньої праці з чоловіками, скоротити робочий день до 10 (!) годин замість 16, що практикувалося тоді, дозволити голосувати і здобувати освіту. Через півстоліття, в 1908, ініціативу відважних ткачих підтримала партія соціалістів у Штатах, а ще через 2 роки на форумі жінок у Копенгагені Клара Цеткін запропонувала зробити цей день міжнародною датою боротьби жінок за свої права.

Протягом наступних років його відзначали у Франції, Німеччині, Голландії та інших країнах Європи. Щоправда, чіткий зв'язок із 8 березня Жіночий день отримав не відразу, спочатку він випадав і на 2, і на 9, і навіть на 19 березня, але початок знаменного свята було покладено. У 20-х роках минулого століття його затвердили і в календарі СРСР, а 1977 року визнали в ООН.

Цікаво, що як радянське свято 8 березня спочатку оспівувало жінок-ударниць, що поєднують роль господині з працею, але після 70-х ця позиція почала стрімко змінюватися. Про це трохи згодом.

Існує і неофіційна версія, згідно з якою на вулиці Нью-Йорка, Чикаго та Парижа вийшли повії, які вимагають захистити їх від свавілля поліції. Можливо, такі акції справді проводилися, але навряд чи саме їм свято завдячує своєю появою

Як святкують 8 березня в Україні?

В Україні останніх років 8 березня – це радше особиста подія, яку навряд чи хтось пов'язує із боротьбою. І хоча на державному рівні свято було визнано, так що нікому не спадало на думку сумніватися, чи є 8 березня вихідним днем, дата залишалася швидше приємним приводом піднести коханій жінці або близькій родичі коробку цукерок і букет квітів, супроводжуючи все це нехитрими побажаннями залишатися такою ж красивою та чарівною…

Чому так? Багато хто вважає, що цю звичку українці винесли з Радянського Союзу, де, незважаючи на прогресивні гасла, роль жінки досить швидко почала відкочуватися до старих патріархальних установок. Державі не були потрібні надто активні громадянки, тому акцент змістили на роль жінки виключно як дружини та матері.

І лише останніми роками міжнародний жіночий день починає поступово повертати собі перший, первісний зміст.

Як святкують 8 березня в Україні

Чи скасують в Україні 8 березня?

В Україні не перший рік ведуться спекотні дебати про необхідність скасування весняного свята, з чого безпосередньо витікає питання, чи буде 8 березня вихідним чи перетвориться на звичайний будній день.

Його противники аргументують свою позицію тим, що ця дата є спадщиною радянського минулого і має бути викреслена з календаря, як застаріла і така, що не відповідає новому курсу, яким рухається Україна.

Прихильники, у свою чергу, зазначають, що свято не є винаходом СРСР. Міжнародний День Жінки відомий і улюблений у багатьох країнах світу, тому йому просто слід повернути первісний зміст.

Так чи інакше, а у 2023 році на розгляд Верховній Раді було подано законопроект №9009 [1], який пропонує скасувати 8 березня, замінивши його на Свято Української Жінки, датою якого обрано день народження поетеси Лесі Українки, 25 лютого. Якщо проект буде ухвалено, автоматично зникне вихідний 8 березня. Хоча в цьому плані українці навряд чи багато втратять, бо, вочевидь, вільний день перекочує на лютневе свято.

Чи буде 8 березня вихідним 2024 року?

На сьогоднішній день до законодавства країни не внесено поправок, які скасовують старі або встановлюють нові жіночі свята в Україні, тому логічно припустити, що відзначатимуть 8 березня, як і в попередні роки. Якби не одне «але».

З 24 лютого 2022 року в Україні діє військовий стан, який скасовує усі неробочі дні, окрім субот та неділь. Оскільки у 2024 році свято випадає на п'ятницю, а офіційної заяви про його статус з боку уряду не надійшло, ймовірно, право вирішувати, вихідний 8 березня чи ні, нададуть самостійно кожному окремо взятому роботодавцю. Якщо ви працюєте в державній організації, швидше за все, друга березнева п'ятниця залишиться для вас робочою. Якщо ж ні – доведеться дізнатися у керівництва, чи святкують 8 березня цього року на вашому підприємстві.

День жінки в Україні

Розуміючи важливість громадської думки, в електронному сервісі державних послуг «Дія» ще 2023 року запустили голосування, запропонувавши українцям відповісти, чи бажають вони перемістити свято на нову дату.

За його підсумками з'ясувалося, що понад 61% громадян заперечують цю ідею, майже 33% її підтримують, а решті все одно, чи скасували 8 березня чи залишили його вихідним.

Проте питання поки не закрите. Законопроект, як і раніше, знаходиться у Верховній Раді, а тому сказати точно, чи скасують 8 березня і чи буде новий жіночий день в Україні призначений на 25 лютого, як заплановано, важко. Доведеться стежити за подіями в міру їхнього розвитку.

Виноски:
  1. 1
    Верховна Рада України
    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41340
Поділитись:
4.9 / 5
(4 оцінок)
Залишити коментар
Коментарі (0)
Сортувати : Нові

Схожі статті

left
background image
Найпопулярніше
Індексація пенсії 2024: останні новини щодо березневого підвищення виплат та коментарі офіційних осіб

Індексація пенсії у 2024 році запланована в кілька етапів, і один із них припадає на березень. Розповідаємо останні новини про весняний перерахунок, розмір надбавки та механіку її нарахування.

174
Немає коментарів
Читати
background image
ВВП, інфляція та курс валют в Україні в 2024 році

Останнім часом ми часто чуємо, що, незважаючи на війну, внутрішній валовий продукт (ВВП) України зростає. Але не всі наші читачі розуміють, про що йде мова. Поговоримо про це детальніше.

267
Немає коментарів
Читати
background image
Як погасити борги за комунальні послуги?

В березні 2022 року було введено мораторій на припинення надання ЖКП, нарахування пені та стягнення заборгованості за надані послуги. Тоді це мало сенс. Доходи населення скоротились, безробіття зросло. Частину територій було окуповано, посилилась міграція населення. З часом, ситуацію на фронті вдалося трохи стабілізувати і настав час подумати про ЖКГ. За цей час борги сягнули астрономічних цифр. Тож, уряд мусить якось врегулювати таку ситуацію. Чи спишуть борги за комунальні послуги? Чим вони можуть обернутися під час війни? Які категорії українців можуть їх не платити? Розповідають експерти Crezu.

47
Немає коментарів
Читати
background image
Нові правила для МФО України: зміни, запроваджені наприкінці 2023 року, та їх наслідки

21 грудня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який запроваджує зміни до правил надання фінансових послуг. Зокрема, оновлені норми змінюють діяльність мікрофінансових організацій (МФО) – небанківських установ, що видають короткострокові позики невеликого обсягу.

531
Немає коментарів
Читати
background image
Фінансові дані в Інтернеті: як захистити свої гроші

Багато сфер нашого життя наразі тісно пов’язані з Інтернетом. И фінанси також не є виключенням. Популярність кредитування та покупок в мережі росте завдяки їх доступності та простоті оформлення. Фінансові послуги розвивається та вдосконалюється. Але аферисти теж не пасуть задніх. Телефонне шахрайство, скімінг, фішінг, віддалена заміна сімки — ось тільки неповний перелік нових схем обману.

319
Немає коментарів
Читати
background image
Як вивести криптовалюту в реальні гроші: кращі методи виведення на картку на інші носії в Україні

Дізнайтеся, як перетворити криптовалюту на готівку або перевести її на інші платіжні засоби. Виберіть ефективні методи обміну криптовалюти на українські гривні. Ми склали список надійних способів виведення, а також розглянули найкращі криптовалютні карти на 2024 рік.

183
Немає коментарів
Читати
right