Суперечки щодо того, чи потрібно 8 березня, тривають давно. Спробуємо з опорою на офіційні джерела розібратися, коли День Жінок в Україні отримає нову дату, чи варто очікувати цього в принципі, і куди буде перенесено звичний вихідний.
Згідно статті 42 чинного Закону України 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» [2], щорічно з 1 березня у країні з метою індексації відбувається перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Надбавка розраховується з урахуванням двох показників: рівень річної інфляції та динаміка середньої заробітної плати за останні 3 роки. Незважаючи на наслідки повномасштабної війни, Міністерство соціальної політики запевняє, що грошова підтримка пенсіонерів залишається пріоритетною метою Уряду, тому вже йде розробка проекту, який буде винесено на ухвалення до Кабміну[3].
Згідно з попередніми розрахунками Мінсоцполітики, зростання пенсійних виплат у середньому буде складати 13%. Остаточний розмір надбавки ще невідомий: його буде розраховано у другій половині лютого з урахуванням макроекономічних показників за минулий рік.
Джерела фінансування для індексації пенсії з 1 березня ще остаточно не визначені. Планувалося, що буде використано гроші з міжнародної фінансової допомоги, але її отримання ще не було гарантоване. Деякі експерти висували припущення, що у разі відсутності міжнародної грошової підтримки можуть спостерігатися затримки із фінансуванням соцвиплат, але станом на середину лютого 2024 року такі заяви залишаються на рівні чутків та непідтвердженої інформації.
Попередньо, ми очікуємо зростання приблизно на 13%
перший заступник міністра соціальної політики Дар’я Марчак, у випуску "Єдиних новин"
Загальна мета українського уряду – підтягнути рівень середньої солідарної пенсії до 30% від середньої заробітної плати у країні. З цією метою було запроваджено систему балів та коефіцієнтів, яка допомагає зробити справедливу індексацію пенсії для громадян, які отримали її за однаковими критеріями.
Згідно з повідомленням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, індексація пенсії 2024 року повинна збільшити нарахування для всіх отримувачів. Планується встановити новий рівень середньої пенсії у розмірі 6000 грн. Розмір мінімальних пенсійних виплат також збільшиться, тому що він пов’язаний із прожитковим мінімумом (держбюджет на 2024 рік передбачає прожитковий мінімум у розмірі 2920 грн). у 2024 році мінімальна пенсія для всіх категорій складе 2361 грн, що на 268 грн більше, ніж торік.
«Починаємо реалізацію комплексної реформи. Цього року індексація пройде за новим принципом. Будуть проіндексовані всі пенсії. Крім того, ми впровадимо коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію. Це дозволить у 2024 році підвищити середню пенсію до 6 тисяч гривень», – Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України .
Процедура передбачає декілька етапів перегляду нарахувань:
У січні вже були перераховані пенсії для отримувачів, нарахування яких пов’язане з мінімальною зарплатнею (з 01.01.2024 вона складає 7100 грн). На 1 березня заплановано планову індексацію пенсії у 2024 році. Цей етап розраховується, спираючись на показники інфляції та середньої зарплати за минулі роки.
У березні буде індексація пенсії, яка має на меті збільшити виплати переважній більшості українських пенсіонерів. Буде задіяно нову систему балів, яка стосується майже всіх пенсій. Зокрема, планується переглянути пенсії за вислугою років та інші платежі зі складною системою нарахування. Збільшення грошового забезпечення стосується всіх громадян, пенсії яких залежать від рівня середньої зарплатні.
Людям, які цікавляться, чи буде індексація пенсії за вислугою років, корисно знати, що, окрім збільшення основної частини виплат, за пенсіонерами зберігаються усі надбавки. Зокрема, буде збережено вікові чи робочі нарахування, а також бонус за виховання неповнолітніх дітей.
Березневий перерахунок не стосується громадян, які вже отримали збільшення з 1 січня. Без змін залишаються такі категорії:
Українці пенсійного віку, що не потрапили у перелік виключень, можуть розраховувати на збільшення пенсій вже з 1 березня. Індексація пенсії в березні проходить автоматично. Подавати заяву до Пенсійного фонду не потрібно.
Індексація пенсії працюючим пенсіонерам також запланована на весну 2024 року. Збільшення нарахувань потрібно очікувати з початку квітня.
Варто зазначити, що індексація пенсії у 2024 році в Україні виконується для громадян, які почали отримувати їх вже доволі давно. Українці, які вийшли на пенсію у найближчі рік-два, ймовірно, збережуть наявний розмір пенсійних виплат у березні, а розраховувати на збільшення доведеться у наступні роки.
Бальна індексація пенсії – це нововведення, що є однією із складових пенсійної реформи України. Мета нового підходу – дати рівні права та можливості усім пенсіонерам, які пішли на заслугований відпочинок у різний час, але на однакових підставах. Змінена схема підрахунку стане більш зрозумілою та справедливою, а також спростить щорічну індексацію у майбутньому.
Згідно із зміненою системою, пенсія та розмір додаткових нарахувань залежать не від фіксованого стажу громадянина та розміру його зарплатні, а від нарахованих за цей період балів. Бали – це умовна одиниця, що нараховується за страховий стаж та окремі страхові внески. Її задача – оцінити щорічний внесок громадянина у економіку порівняно з середніми показниками українців за відповідний рік.
Нарахування та використання балів працює таким чином:
Під час нарахування балів враховується не тільки розмір прибутку людини, але й категорія пенсіонера. У зв’язку з цим орієнтовна прибавка у розмірі 13% може коректуватися. Наприклад, громадяни з великим стажем або пенсіонери з інвалідністю отримають збільшену індексацію, а українці без пільг та з малою кількістю балів – дещо зменшену.
Запланована на березень індексація пенсії в Україні збільшить нарахування не для всіх українських пенсіонерів. Особливі правила розрахунку діють для декількох категорій:
У разі, якщо пенсіонеру не перерахували пенсію або він не згоден із розміром соціальних виплат, завжди є можливість сформувати запит на перегляд або запросити більше інформації. Для цього потрібно звернутися до Пенсійного фонду України або до Міністерства соціальної політики. Крім того, можна замовити юридичну консультацію, щоб отримати поради щодо подальших дій.
Окрім базової суми нарахованої пенсії та соціальних доплат, окремі категорії громадян також отримують додаткові надбавки, які не підпадають під загальну індексацію. У березні не будуть проіндексовані такі надбавки:
Такі перерахунки не виконуються під час щорічної індексації, тому що сума надбавок фіксована, вона не залежить від середньої зарплатні. Збільшення таких виплат розглядається окремо, але наразі у планах Уряду таких заходів немає.
Щорічне збільшення виплат шляхом індексації пенсії військовим та іншим категоріям громадян – це законодавча норма, яку закріплено у Законі України 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дія закону не припиняється на період воєнного стану, тому відкладення процедури не буде.
Труднощі можуть виникнути під час пошуку коштів на реалізацію перерахунку. Станом на зараз соціальні виплати переважно фінансуються за рахунок міжнародної допомоги, тому у разі її припинення деякі експерти прогнозують затримки у нарахуванні підвищених пенсій. Проте, Міністерство фінансів та Мінсоцполітики запевняють, що станом на лютий затримок не передбачається, тому індексація повинна пройти за планом.
Ми не розглядаємо жодних варіантів перенесення. Ми плануємо виконувати всі наші стандарти, що заплановані в межах цього року. Звісно, можуть бути надзвичайні обставини. Це війна. Але зараз в поточному варіанті ми плануємо робити цю індексацію
коментар міністерки соціальної політики Оксани Жолнович для інформаційного агентства «Укрінформ»
Суперечки щодо того, чи потрібно 8 березня, тривають давно. Спробуємо з опорою на офіційні джерела розібратися, коли День Жінок в Україні отримає нову дату, чи варто очікувати цього в принципі, і куди буде перенесено звичний вихідний.
Останнім часом ми часто чуємо, що, незважаючи на війну, внутрішній валовий продукт (ВВП) України зростає. Але не всі наші читачі розуміють, про що йде мова. Поговоримо про це детальніше.
21 грудня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який запроваджує зміни до правил надання фінансових послуг. Зокрема, оновлені норми змінюють діяльність мікрофінансових організацій (МФО) – небанківських установ, що видають короткострокові позики невеликого обсягу.
В березні 2022 року було введено мораторій на припинення надання ЖКП, нарахування пені та стягнення заборгованості за надані послуги. Тоді це мало сенс. Доходи населення скоротились, безробіття зросло. Частину територій було окуповано, посилилась міграція населення. З часом, ситуацію на фронті вдалося трохи стабілізувати і настав час подумати про ЖКГ. За цей час борги сягнули астрономічних цифр. Тож, уряд мусить якось врегулювати таку ситуацію. Чи спишуть борги за комунальні послуги? Чим вони можуть обернутися під час війни? Які категорії українців можуть їх не платити? Розповідають експерти Crezu.
Дізнайтеся, як перетворити криптовалюту на готівку або перевести її на інші платіжні засоби. Виберіть ефективні методи обміну криптовалюти на українські гривні. Ми склали список надійних способів виведення, а також розглянули найкращі криптовалютні карти на 2024 рік.
Багато сфер нашого життя наразі тісно пов’язані з Інтернетом. И фінанси також не є виключенням. Популярність кредитування та покупок в мережі росте завдяки їх доступності та простоті оформлення. Фінансові послуги розвивається та вдосконалюється. Але аферисти теж не пасуть задніх. Телефонне шахрайство, скімінг, фішінг, віддалена заміна сімки — ось тільки неповний перелік нових схем обману.