Як погасити борги за комунальні послуги?

Дата публікації Дата публікації: 26.03.2024
Відредактовано Відредактовано: 26.03.2024
Час читання Час читання: 9 хвилин
переглядів 0 переглядів

Заборгованість українців за житлово-комунальні послуги (ЖКП) постійно зростає. Через повномасштабне російське вторгнення хтось був змушений покинути свій дім. Багато хто втратив роботу і, відповідно, можливість платити за квартиру.

Оплата рахунків на комуналку

Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги

Борги українців перед комунальниками лише у 2022 році становили 40,5 млрд. грн. І це не враховуючи тимчасово окуповані території. Насправді сума ще більша. За 2023 рік в Україні вона збільшився ще на 13%. Цифри можна побачити в таблиці нижче. Очікується, що цей показник буде і далі зростати, оскільки 67% населення опинилося за межею бідності.

Борги населення за ЖКП. Дані Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України
ДатаСума, млрд. грн.
01.01.202234,26
01.01.202336,81
01.01.202443,46

Тим не менше, мораторій на відключення електроенергії за борги під час воєнного стану було скасовано. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль готовий влаштувати українцям блекаут за борг у 30 млрд. грн. перед «Укренерго». Ба більше, планується підвищити тарифи на електроенергію з 1,44 - 1,68 грн. до 2,4 - 2,8 грн. за 1 кВт/год.

Структуру загальної заборгованості за ЖКП можна побачити на діаграмі:

Борг за тепло та гарячу воду - 76,2%, водопостачання - 19,8%, вивіз ТБВ - 4,1%

Зрозуміло, що влада хоче відновити нормальне життя. Але наскільки нормальним наразі є життя мільйонів громадян? Повної картини через воєнний стан немає. Хоча деякі цифри є, і вони дуже красномовні.

За даними Держстату, середня зарплата в країні становить 18 тис. грн. Але чи всі отримують таку зарплату? Авжеж, ні! Під час війни кількість безробітних подвоїлася, люди стали частіше звертатися за онлайн кредитами . На цей час кожна п'ята працездатна людина не має роботи і тому не може оплатити комуналку.

Як дізнатися борги за комуналку

Є декілька способів дізнатися про поточний стан комунальних платежів.

  • Простіше за все перевірити заборгованість за особовим рахунком у мобільному додатку свого банку. Треба зайти в розділ комунальних платежів і задати свою адресу
  • В особистому кабінеті на сайті постачальника послуг
  • Звернутися до ЖЕКу або ОСББ, вказавши адресу та ім’я того, на кого зареєстрований лицевий рахунок
  • В оператора Укрпошти або співробітника відділення банку, де ви сплачуєте комунальні послуги. Наприклад, в ПриватБанку та Ощадбанку.

Підстави для списання боргу

Існують законні підстави для списання боргів по комуналці в Україні.

Смерть власника будинку / квартири, на чиє ім’я приходять квитанції про оплату

  • Ліквідація юридичної особи - власника приміщення
  • Банкрутство особи, на яку оформлено приміщення
  • Визнання громадянина України недієздатним
  • Закінчення терміну позовної давності

Останній пункт найцікавіший. Справа в тому, що якщо у боржника закінчився термін давності оплати ЖКП, то він має право відмовитися від їх погашення. А в нашій країні цей термін не перевищує трьох років. За цей час комунальники можуть подати до суду на боржника для примусового стягнення заборгованості.

Якщо вони не зробили цього протягом трьох років після останньої виплати, термін позовної давності вважається закінченим. Якщо протягом цього часу пройшов хоча б один платіж, відлік почнеться знову.

Як оформити реструктуризацію боргів за комуналку

Погасити борги за комуналку можна шляхом реструктуризації. Реструктуризація боргу – це, так би мовити, розстрочка. Вона надається споживачеві за певних умов. Людина може добровільно і рівномірно виплатити борг. Його необхідно погасити до певної дати. Це можливо тільки в тому випадку, якщо справа ще не дійшла до суду.

Для укладення договору необхідно прийти в головний офіс компанії - постачальника комунальних послуг. Нагадуємо, які документи потрібні для оформлення пільги на комунальні послуги:

  • Паспорт
  • ІПН
  • Витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян
  • Документи, що підтверджують право власності на будинок/квартиру
  • Витяг з реєстру майнових прав про реєстрацію права власності

На реструктуризацію боргу дають в середньому один рік, але розтягнути її можна аж до 60 місяців. Щомісячні платежі розраховуються залежно від суми боргу та доходів споживача.

Більшість компаній йдуть назустріч клієнтам. Вони пропонують умови, за яких можна скоротити борг або погасити його в повному обсязі за короткий термін.

Тут мова йде не про списання боргів за комуналку. Реструктуризація дозволяє поступово погасити суму заборгованості за такі послуги, як:

  • газ
  • вода
  • опалення
  • електроенергія
  • вивезення ТБВ
  • каналізація

Не знали, що списати борги за комуналку в Україні можливо? Як бачите, це так. Однак для цього повинні бути вагомі причини, які будуть визнані в суді. Не всі підуть на таке, бо для цього потрібно багато сил, грошей і часу. Тому легше домовитися з комунальними службами і врегулювати питання мирним шляхом.

Крім того, після укладення договору про реструктуризацію можна оформить субсидію. Слід пам’ятати, що субсидія не надається, якщо є прострочена більш чим на три місяці заборгованість, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів, тобто, на цей час це 680 грн.


Оплата комунальних платежів із-за кордону

Мільйони українців виїхали за кордон, тікаючи від війни. Тим не менш, вони продовжують отримувати рахунки за воду, газ тощо. Чи потрібно біженцям непокоїтись про те, як віддавати борг за опалення в Україні? Адже в квартирі ніхто не живе! Ось що кажуть фахівці.

Комунальні платежі повинні сплачуватися, навіть якщо квартира стоїть порожня. Однак той, хто виїхав, має право на перерахунок. Чинне законодавство дозволяє не сплачувати певні послуги, якщо ніхто не проживав у квартирі або будинку більше 30 календарних днів. Але це не стосується опалення та квартплати. За ці послуги треба платити.

Щоб не отримувати рахунки за газ, електроенергію, воду і сміття, необхідно написати заяву в компанію - постачальника послуг. До заяви додати документ, який підтверджує, що людина не проживає в своїй квартирі або будинку. Наприклад, це можуть бути документи про тимчасовий притулок або роботу за кордоном. Після цього комунальним підприємствам доведеться зробити перерахунок.

Борги за комуналку і відповідальність

Тепер розглянемо, що буде, якщо не платити за комунальні послуги в Україні.

Стягнення пені

В статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» говориться, що у разі несвоєчасної оплати ЖКП споживач зобов'язаний сплатити пеню у встановленому розмірі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальна сума пені не повинна перевищувати загальної суми заборгованості.

Припинення надання комунальних послуг

Новий закон про оплату комунальних послуг передбачає, що виконавець може припинити надання послуги у разі несплати за них або часткової оплати. Порядок відключення електроенергії в Україні також регулюється низкою рішень НКРЕКП та Уряду.

Відключати будуть боржників, які не мешкають у зоні бойових дій або на окупованих територіях. Ті, хто живе в регіонах, де відбувалися або й досі йдуть бойові дії, не будуть відрізані від електрики. Комунальники зобов'язані письмово проінформувати споживача про відключення електропостачання. Лист необхідно надіслати не пізніше, ніж за 5 робочих днів до призупинення надання послуги. Відключити світло без попередження не мають права.

Щоб знову підключити світло, споживачеві потрібно погасити борг і звернутися в компанію, яка надає цю послугу. Електропостачання має відновитися протягом декількох днів.

Якщо борги за комуналку в Україні більше 120 тис. грн., то можуть забрати житло. Але на це потрібно рішення суду.

Стягнення заборгованості через суд

Якщо споживач не сплачує борг за ЖКП добровільно, його можуть стягнути через суд. Суд може накласти заборону на виїзд за кордон або арешт рухомого і нерухомого майна. Борг стягується примусово. В першу чергу накладається арешт на кошти боржника і вони списуються.

Якщо коштів і цінностей немає, може бути конфісковане майно. Сума боргу для арешту майна в Україні повинна перевищувати 20 мінімальних зарплат, що на цей час складає 142 тис. грн.

FAQ

Як оформити субсидію?

Для оформлення субсидії громадяни повинні особисто звернутися до уповноважених органів. Мінсоцполітики спростило отримання пільг на оплату ЖКП ветеранам і членам їхніх родин. Експериментальний порядок повинен запрацювати у квітні 2024 року.

Чи потрібно платити комунальні платежі якщо житло зруйновано?

Ні, не потрібно. Якщо житло зруйновані, плата за ЖКУ не нараховується.

З кого не стягують борги за комунальні послуги під час війни?

На списання боргів за комуналку мають право громадяни, які більш ніж 30 днів не проживають у своїй квартирі/домі. Це не стосується опалення та управління багатоквартирним будинком.

Чи можуть стягувати борги за комуналку, якщо власники безробітні?

Так, можуть. У цьому випадку варто укласти договір про реструктуризацію боргу.

Чи можуть забрати майно або квартиру за борги по комуналці?

Мова про це може йти, якщо борг дуже великий. Частіше за все накладають арешт на банківські рахунки.

Поділитись:
4.9 / 5
(16 оцінок)
Залишити коментар
Коментарі (0)
Сортувати : Нові

Схожі статті

left
background image
Найпопулярніше
Індексація пенсії 2024: останні новини щодо березневого підвищення виплат та коментарі офіційних осіб

Індексація пенсії у 2024 році запланована в кілька етапів, і один із них припадає на березень. Розповідаємо останні новини про весняний перерахунок, розмір надбавки та механіку її нарахування.

174
Немає коментарів
Читати
background image
Чи скасують в Україні неробочий день 8 березня?

Суперечки щодо того, чи потрібно 8 березня, тривають давно. Спробуємо з опорою на офіційні джерела розібратися, коли День Жінок в Україні отримає нову дату, чи варто очікувати цього в принципі, і куди буде перенесено звичний вихідний.

87
Немає коментарів
Читати
background image
ВВП, інфляція та курс валют в Україні в 2024 році

Останнім часом ми часто чуємо, що, незважаючи на війну, внутрішній валовий продукт (ВВП) України зростає. Але не всі наші читачі розуміють, про що йде мова. Поговоримо про це детальніше.

267
Немає коментарів
Читати
background image
Нові правила для МФО України: зміни, запроваджені наприкінці 2023 року, та їх наслідки

21 грудня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який запроваджує зміни до правил надання фінансових послуг. Зокрема, оновлені норми змінюють діяльність мікрофінансових організацій (МФО) – небанківських установ, що видають короткострокові позики невеликого обсягу.

531
Немає коментарів
Читати
background image
Як вивести криптовалюту в реальні гроші: кращі методи виведення на картку на інші носії в Україні

Дізнайтеся, як перетворити криптовалюту на готівку або перевести її на інші платіжні засоби. Виберіть ефективні методи обміну криптовалюти на українські гривні. Ми склали список надійних способів виведення, а також розглянули найкращі криптовалютні карти на 2024 рік.

183
Немає коментарів
Читати
background image
Фінансові дані в Інтернеті: як захистити свої гроші

Багато сфер нашого життя наразі тісно пов’язані з Інтернетом. И фінанси також не є виключенням. Популярність кредитування та покупок в мережі росте завдяки їх доступності та простоті оформлення. Фінансові послуги розвивається та вдосконалюється. Але аферисти теж не пасуть задніх. Телефонне шахрайство, скімінг, фішінг, віддалена заміна сімки — ось тільки неповний перелік нових схем обману.

319
Немає коментарів
Читати
right