Індексація пенсії у 2024 році запланована в кілька етапів, і один із них припадає на березень. Розповідаємо останні новини про весняний перерахунок, розмір надбавки та механіку її нарахування.
ВВП - це вартість усіх товарів і послуг, які були вироблені на території країни для кінцевого споживання за певний період часу. У 2023 році спостерігалося незначне зростання цього показника. За даними НБУ, зростання ВВП склало більш 5% після падіння в 2022 на 29,1%.
Динаміка ВВП краще за все демонструє, як розвивається країна. Чим більше зростання, тим вище рівень життя громадян. Обсяги виробництва зростають, відповідно, зростають зарплати. Держава збільшує фінансування соціальних програм. В умовах російської агресії, при величезних руйнуваннях критичної інфраструктури та окупації частини південно-східних регіонів країни казати про зростання здавалось би не на часі.
Тим не менше, в осінньому звіті Єврокомісії говориться, що в 2023 році «економіка України продемонструвала виключну стійкість». Якщо в травні минулого року прогноз зростання ВВП України був на рівні 0,6%, то вже в листопаді ця цифра зросла до 4,8%.
На початку року прогноз українських державних регуляторів, приватних аналітичних компаній та окремих експертів був дуже песимістичним. Але зараз вони бачать зростання. Воно, значною мірою, забезпечується не власними силами, а дуже низькою порівняльною базою в 2022 році, а також західною допомогою. Проте зростання є. І воно набагато більше, ніж будь-хто передбачав на початку року. Можна додати, що на зростання ВВП вплинули рекордні врожаї, а також виконання владою зобов’язань щодо макроекономічної стабільності.
Першим, хто спрогнозував зростання в Україні ВВП на початку 2023 року, був екс-керівник аналітичного відділу Sense Bank, контриб’ютор Forbes Олексій Блінов.
Так він коментує цифри на графіку нижче.
Стрибок економічної активності стався ще на початку 2023 року, а в наступні квартали її рівень було зафіксовано на 75–76% довоєнного рівня. Тобто, вже можна констатувати певну стагнацію економічної активності
контриб’ютор Forbes Олексій Блінов
Сьогодні гостро відчувається нестача зовнішнього фінансування и регулярності його надходження. Значна частка економіки тримається за рахунок грантів і кредитів від міжнародних організацій.
То, як йдуть справи з зовнішнім фінансуванням, вже каже про те, що розширення бюджетного дефіциту України в поточному році малоймовірно. Так що, скоріш за все, співвідношення бюджетного дефіциту до ВВП буде скорочено.
Стосовно валютного ринку: курс валют однозначно буде коливатися. Навіть при оптимістичному прогнозі зовнішнього фінансування можна очікувати ослаблення курсу обміну.
Однак, не варто хвилюватися. Золотовалютні резерви НБУ складають більш ніж $40 млрд. Тому, і курс гривни в 2024 році буде таким, який встановить Нацбанк.
Найбільш вірогідно, що НБУ знизить стимули для переводу заощаджень в іноземну валюту. Тому, ослаблення національної валюти буде на рівні дохідності гривневих депозитів. Скоріш за все, задля цієї цілі, Нацбанк припинить зниження процентних ставок.
Сукупність таких трендів разом із підсумками 2023 фінансового року дає змогу очікувати росту реального ВВП у 2024 році всього на 3%. Тобто, темп сповільниться майже вдвічі.
Це призведе до загального росту цін на товари та послуги, бо інфляція це і є знецінення грошей.
Найбільш вірогідний сценарій девальвації гривні передбачає незначне перевищення відмітки USD/UAH 40 грн. Коригування курсу обміну повинно дещо прискорити інфляцію. Однак середньорічний показник у 2024 році все рівно повинен бути нижче результату 2023 року.
«Перспективи України залишаються досить невизначеними», - говориться в прогнозі всесвітнього банку (ВБ).
Очікується, що гаряча фаза війни триватиме в 2024 році. В той же час вплив разових факторів, таких як врожай сільськогосподарських культур, повинен ослабнути. Тому, зростання ВВП приблизно буде 3,2% в 2024 році та 6,5% в 2025 році. Зменшення невизначеності в 2025 році буде сприяти зростанню експорту та збільшенню інвестицій в реконструкцію зруйнованої інфраструктури.
Відзначається, що, незважаючи на зростання, обсяг ВВП на душу населення в 2023 році був приблизно на третину нижчий минулорічного, до початку війни з россією. Зростанню певною мірою сприяла відмова від Чорноморської зернової ініціативи та створення зернового коридору, покращення доступу до електроенергії, більш високий врожай, а також додаткові державні витрати.
Ризики погіршення ситуації залишаються значними. Посилення конфлікту може збільшити й без того важкі людські та економічні втрати.
Оптимізму додає зустріч президенту ВБ Аджаї Бангі із президентом України Володимиром Зеленським. Обидва виказали зацікавленість в активізації співпраці у сфері трансформації української держави. Сторони приділили увагу покращенню стійкості української фінансової системи в умовах російської агресії та обговорили шляхи збільшення питомої ваги безготівкової економіки в Україні.
В оновленому макропрогнозі інвестиційної компанії ICU мова йде про те, що відновлення економіки України буде продовжуватися в 2024 році, а міжнародні партнери нададуть достатній обсяг фінансування.
Основні положення прогнозу:
Блокада транзиту товарів через Польщу стала новою серйозною проблемою. Якщо її не буде вирішено найближчим часом, то це матиме значний негативний вплив на економічну ситуацію в країні.
Нацбанк стверджує, що, незважаючи на повномасштабну війну, економічне зростання в Україні в 2024 році буде тривати та реальний ВВП зросте на 3,6%. Відновленню будуть сприяти м’яка фіскальна політика, подальше зростання внутрішнього споживання, а також розширення логістичних потужностей.
В той же час не варто сподіватися, що війна припиниться в 2024 році. Масштабні
втрати та руйнування матимуть вплив на економічне зростання. Крім того, цьогорічний врожай буде значно меншим.
В НБУ прогнозують, що в 2025-2026 роках зростання економіки складе 5,8% и 4,5% відповідно. Зниження інтенсивності бойових дій дозволить збільшити обсяги виробництва та покращити логістику. Однак в цьому році зростання реального ВВП буде обумовлено обіцяними обсягами міжнародної допомоги. Зниженню темпів економічного зростання також сприяє посилення диспропорцій на ринку праці в умовах війни.
Інфляція в Україні в 2024 році залишиться помірною завдяки монетарній політиці НБУ.
Невизначеність стала звичним терміном, коли мова йде про перспективи розвитку України. Звідти й розходження в прогнозах експертів. Краще за все це видно з графіку від GMK Center. Зрозуміло тільки одне, що головні тренди найближчих років формуються навколо підтримки та відновлення економіки.
МВФ знову заклав до програми розширеного фінансування можливість негативного сценарію за умови продовження повномасштабної війни протягом усього 2025 року. За таким сценарієм зростання ВВП у 2024 році на 3−4% змінюється на падіння на 5%. В 2025 році країна вийде в 0% замість зростання 6,5% за базовим сценарієм.
В той же час НБУ наприкінці жовтня 2023 року покращив прогноз зростання ВВП України до 4,9%, а в 2024 році — з 3,5% до 3,6%. На 2025 рік Нацбанк дає погіршення з 6,8% до 6%. Після зниження ризиків безпеки в 2025 році інфляція сповільниться до 5,8% і повернеться до цілі 5% в 2026 році.
КМУ погіршив оцінку зростання ВВП на 2024 рік с 5% до 4,6%. В 2025—2026 році Кабмін передбачає прискорення зростання економіки до 6,8% та 6,6% відповідно.
Спеціалісти прогнозують незначне послаблення гривні. Зараз інфляція в Україні складає 7,1%. Як повідомила головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Білан: «Середньорічний курс в 2024 році очікується на рівні 37,3 грн./$1 порівняно з 36,5 грн./$1 у 2023».
За її словами, зовнішня підтримка призведе до збільшення золотовалютних резервів НБУ, що дасть змогу регулятору послабити валютні обмеження та дозволить курсу гривні коливатися більше, ніж зараз.
«Буде досить невелике послаблення до 37,3 грн./$1 в середньому за рік. В принципі, я бачу, що зараз консенсус серед аналітиків, середній прогноз, рухається до нашого: зараз останні дані - це 37,9 грн./$1 в середньому за рік», - розповіла Білан. Умовою такої оцінки є надходження міжнародної допомоги в запланованому обсязі.
«Ми очікуємо, що наші партнери нададуть $40 млрд. міжнародної прямої підтримки до бюджету», - заявила представниця Dragon Capital. Це дозволить тримати інфляцію гривні під контролем.
Кабмін України прийняв Постанову від 15.12.2023 г. № 1315 «Про схвалення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2024-2026 роки». В ньому говориться, що буде з економікою, цінами і зарплатами наступні 3 роки.
За прогнозом від Кабміну економіка України зросте в 2024 році на 4,6%, в 2025 році зростання ВВП передбачається 6,8%, а в 2026 році – 6,6%. Річна інфляція в Україні знизиться до 5%. Споживчі ціни зростуть в 2024 році на 9,7%, в 2025 році - на 8,1% і в 2026 році - на 6,9%.
Дефіцит торгівельного балансу складе:
Середня зарплата українців складе брутто 21 809 грн. в 2024 році, а за прогнозом МВФ вона буде дорівнювати $527. В 2025 році вона зросте до 25 732 грн. ($559 за прогнозом МВФ). В 2026 році цей показник досягне 30 260 грн. ($619).
Найважливіший фактор, про який неможливо забути – це війна. Вона завжди призводить до зростання держборгу. Витрати держбюджету зростають експоненціально, а дефіцит, що утворюється, необхідно чимось закривати. Добре, якщо в України є можливість залучати зовнішні кошти. Ще краще – якщо це гранти або кредити під низький процент. Погано, якщо дефіцит покривається за рахунок емісії.
Але порівняно з втратою суверенітету жоден з трьох варіантів не виглядає занадто трагічним.
Індексація пенсії у 2024 році запланована в кілька етапів, і один із них припадає на березень. Розповідаємо останні новини про весняний перерахунок, розмір надбавки та механіку її нарахування.
Суперечки щодо того, чи потрібно 8 березня, тривають давно. Спробуємо з опорою на офіційні джерела розібратися, коли День Жінок в Україні отримає нову дату, чи варто очікувати цього в принципі, і куди буде перенесено звичний вихідний.
21 грудня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який запроваджує зміни до правил надання фінансових послуг. Зокрема, оновлені норми змінюють діяльність мікрофінансових організацій (МФО) – небанківських установ, що видають короткострокові позики невеликого обсягу.
В березні 2022 року було введено мораторій на припинення надання ЖКП, нарахування пені та стягнення заборгованості за надані послуги. Тоді це мало сенс. Доходи населення скоротились, безробіття зросло. Частину територій було окуповано, посилилась міграція населення. З часом, ситуацію на фронті вдалося трохи стабілізувати і настав час подумати про ЖКГ. За цей час борги сягнули астрономічних цифр. Тож, уряд мусить якось врегулювати таку ситуацію. Чи спишуть борги за комунальні послуги? Чим вони можуть обернутися під час війни? Які категорії українців можуть їх не платити? Розповідають експерти Crezu.
Дізнайтеся, як перетворити криптовалюту на готівку або перевести її на інші платіжні засоби. Виберіть ефективні методи обміну криптовалюти на українські гривні. Ми склали список надійних способів виведення, а також розглянули найкращі криптовалютні карти на 2024 рік.
Багато сфер нашого життя наразі тісно пов’язані з Інтернетом. И фінанси також не є виключенням. Популярність кредитування та покупок в мережі росте завдяки їх доступності та простоті оформлення. Фінансові послуги розвивається та вдосконалюється. Але аферисти теж не пасуть задніх. Телефонне шахрайство, скімінг, фішінг, віддалена заміна сімки — ось тільки неповний перелік нових схем обману.